Czy warto kupować kremy z kolagenem?

24.03.2020
Strefa piękna
Czy warto kupować kremy z kolagenem?

Kolagen - jedno z najważniejszych białek budulcowych w naszym organizmie, które jest elementem skóry. Ze względu na swoje właściwości bezpośrednio kojarzące się z młodym wyglądem, oddziaływaniem na zmarszczki i wpływem na urodę, bardzo chętnie wykorzystuje się go w przemyśle kosmetycznym. Czy krem z kolagenem to jedyne, co możesz podarować swojej skórze? Otóż nie! Z tego artykułu dowiesz się, jak działają kosmetyki z tym składnikiem oraz jakie są inne źródła kolagenu.

Czym jest kolagen?

To grupa białek, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Kolagen zlokalizowany jest głównie w tkance łącznej, stanowiącej podporę i ochronę dla narządów, a także w kościach, stawach, więzadłach i ścięgnach. Skóra właściwa również jest zbudowana ze wspomnianej tkanki, gdzie kolagen tworzy charakterystyczny rodzaj przestrzennej i wytrzymałej siatki. Z biegiem czasu ta struktura naturalnie ulega biodegradacji, która jest konsekwencją zmienionej równowagi między procesem wytwarzania nowych połączeń a ich rozpadem. Bardzo często objawia się to pierwszymi oznakami starzenia się.

Dzieje się to z dwóch przyczyn - pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak np. zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu, promieniowanie jonizujące (fale radiowe, mikrofalowe, ultrafioletowe czy rentgenowskie) czy promieniowanie UV, włókna kolagenowe ulegają fragmentacji, robią się cieńsze i skracają się. Drugim z powodów są wewnętrzne czynniki starzenia się organizmu, do których zaliczamy zmiany hormonalne, stres oksydacyjny (spowodowany przeważającą aktywnością wolnych rodników nad antyoksydantami) oraz uwarunkowania genetyczne. Przyjmuje się, że - na skutek starzenia się organizmu - zawartość kolagenu spada o ok. 1% rocznie.

Czy kolagen może wchłaniać się przez skórę?

Widząc pierwsze oznaki starzenia się, w pierwszej kolejności sięgamy po krem przeciwzmarszczkowy zawierający szereg składników, którym producenci przypisują działanie anti-aging. Często kosmetyki te zawierają w składzie kolagen. Warto jednak pamiętać, że jego cząsteczka będzie zbyt duża, aby mogła wniknąć w głąb skóry do samego źródła, gdzie jest wytwarzany, czyli do skóry właściwej. Taki krem do twarzy będzie reagował głównie powierzchniowo, a za subiektywne odczucie nawilżenia i poprawy wyglądu skóry może odpowiadać chociażby kwas hialuronowy, który jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków. Tworzy on na powierzchni skóry film zabezpieczający, zmniejszając przeznaskórkową utratę wody. To z kolei powoduje uczucie napięcia i gładkości.

Należy pamiętać, że naturalny kolagen jest zbudowany z aminokwasów endogennych, czyli powstałych w organizmie człowieka i żeby w ogóle mógł być wbudowany w struktury naszej skóry, musi być uprzednio strawiony oraz rozłożony na takiej wielkości cząsteczki, które dopiero zostaną wykorzystane do jego syntezy.

Warto zatem, poza stosowaniem kosmetyków, rozważyć uzupełnienie codziennej zbilansowanej diety właśnie o ten składnik.

Działaj od wewnątrz!

Naturalne źródła kolagenu, który nasz organizm będzie w stanie przetworzyć i zrobić z niego pożytek, znajdują się w produktach zwierzęcych - kościach, chrząstkach, ścięgnach, a także w żelatynie. Niestety - zawierają one bardzo dużo tłuszczu i nie należą do produktów spożywczych, które często pojawiają się w codziennym jadłospisie.

Więcej o produktach spożywczych zawierających naturalny kolagen przeczytasz tutaj: 35 produktów spożywczych, które działają na Twoją skórę lepiej, niż drogi krem. Sprawdź, które z nich znasz!

W związku z tym, wygodnym rozwiązaniem jest suplementacja płynnym kolagenem w formie bioaktywnych peptydów kolagenowych.

Warto pamiętać, że kompleksowa pielęgnacja przeciwstarzeniowa nie kończy się tylko na jednym kremie do twarzy. Powinna być oparta na wysokiej fotoprotekcji skóry, odpowiednim nawilżaniu i starannie dobranych produktach kosmetycznych. Od wewnątrz możemy odżywiać naszą skórę poprzez wystarczające dzienne przyjmowanie podaży płynów, urozmaiconą dietę oraz uzupełnianie jej poprzez stosowanie skrupulatnie opracowanych suplementów diety jak na przykład kolagen do picia z ekstraktem z jagód acai.

 

Źródła:

Dorota Żelaszczyk, Anna Waszkielewicz, Henryk Marona, Kolagen - struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetol Med Kosmetol 2012; 2(1), str.: 15.

Monika Morąg, Agnieszka Burza, Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Healthy Studies and Medicine, nr 2, 2017, str.: 78-86.

Krzysztof Kaczyński, Andrzej Ignaciuk, Kolagen i jego rola w organizmie człowieka, Food-Forum, str.: 70-71.

Olimpia Baranowska, Kolagen kolagenowi nie równy, Świat Przemysłu Farmaceutycznego, 2012, str.: 60-61.

Małgorzata Wilk – Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: Intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Rozprawa Doktorska, 2013, str.: 37-38.

Główny Inspektorat Weterynarii, Kolagen i surowce do produkcji kolagenu, dostęp internetowy: https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/kolagen (10.02.2020 r.).

 

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?