Q&A - jak wybierać kosmetyki i nie zwariować?

Podstawowe informacje przydatne podczas wyboru kosmetyków
Q: Czy im wyższa cena, tym lepszy kosmetyk?
A: Nie zawsze! Wiele marek, kierując się polityką cenową, znacznie zawyża ceny swoich produktów i sprzedaje je w atrakcyjnie wyglądających opakowaniach, ale ich skład bardzo często jest podobny do tańszych odpowiedników. Nie warto przepłacać za opakowanie czy markę, skoro receptura produktu odgrywa tutaj kluczową rolę.
Q: Czym jest INCI?
A: „INCI" to skrót od ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, co po polsku oznacza Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych. To obowiązkowa informacja regulowana prawnie, która powinna znaleźć się na każdym opakowaniu kosmetyku i odzwierciedlać dokładnie taki skład, jaki w nim znajdziemy.
Q: Czy kolejność składników na opakowaniu „Ingredients/INCI” ma znaczenie?
A: Warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności na etykiecie wymieniane są te składniki, których w kosmetyku jest najwięcej. Tym właśnie kieruj się przy wyborze i nie daj się zwieść zachwalającym opisem na opakowaniu.
Q: Dlaczego skład kosmetyku nie jest zapisany w ojczystym języku?
A: W związku z tym, że klasyfikacja INCI ma charakter międzynarodowy, nazwy składników są zapisywane po łacinie lub w języku angielskim. Z pomocą w ich rozszyfrowaniu przychodzi wyszukiwarka internetowa - na pewno sobie poradzisz!
Q: Na pierwszym miejscu w składzie kosmetyku często znajduje się woda lub olej - dlaczego?
A: Pierwsza pozycja to baza kosmetyku - woda (Aqua/Water) lub olej (Oil). W przypadku wody, konieczne jest użycie konserwantów, gdyż bez nich kosmetyk mógłby szybko się popsuć. Kosmetyk z olejową bazą, czyli środowiskiem, gdzie nie rozmnażają się bakterie to z kolei taki produkt, który w teorii powinien zawierać mniej dodatkowych wzmacniaczy czy konserwantów.
Q: Czy rezygnować z kosmetyków z alkoholem w składzie?
A: Zależy to od tego, jaki rodzaj alkoholu znajduje się w kosmetyku. Dla przykładu: „ethanol”, „alcohol”, „alcohol denat.” będzie mocno wysuszał skórę i działał drażniąco, natomiast „stearyl alcohol” lub „cetyl alcohol” - odwrotnie. Będzie zmiękczał skórę i tworzył na niej ochronny film, zapobiegający utracie wody z naskórka. Dla niektórych typów cer zdecydowanie dobrze się sprawdzi.
Q: PEG, EDTA, SLS, SLES, paraben - jak to rozszyfrować?
A: PEG - glikol polietylenowy, zapewnia przyjemną i łatwo rozprowadzającą się konsystencję kosmetyku, gdyż wiąże substancje oleiste z wodą. Uszkadza jednak płaszcz lipidowy skóry i przyczynia się do powstawania stanów zapalnych.
EDTA - kwas wersenowy, konserwant, który zapobiega zmianom konsystencji, zapachu i wyglądu kosmetyków. Używany przez dłuższy czas, może podrażniać skórę.
SLS i SLES - substancje pieniące, które często znajdują się w szamponach, żelach pod prysznic, czy tonikach do twarzy. Mogą podrażniać, wysuszać i osłabiać mieszki włosowe.
Paraben - konserwant zapobiegający rozwojowi bakterii w kosmetyku. Bardzo często jednak może powodować uczulenie.
Q: Kosmetyk zawiera dużo składników ze słowem: „extract” - czy to dobrze o nim świadczy?
A: Oznacza to, że w składzie kremu, maseczki czy innego produktu znajdują się wyciągi z roślin, które bardzo często są znane i wykorzystywane w medycynie. To wielofunkcyjne składniki kosmetyczne, więc jak najbardziej są warte rozważenia!
Q: Data ważności - im dłuższa, tym lepiej?
A: Im dłuższa data ważności (np. 3 lata) oznacza, że z reguły więcej substancji konserwujących posiada taki produkt. Wówczas daleko mu do kosmetyku naturalnego - takie mają znacznie krótszą datę, liczoną w miesiącach - od 3 do 12 miesięcy.
Q: Co oznacza symbol otwartego pudełka z opisem „3M”, „6M” lub „12M”?
A: To Symbol PAO (Period After Opening) termin ważności do użycia od momentu pierwszego otwarcia produktu - warto go przestrzegać! Będzie Ci łatwiej, jeśli zapiszesz datę otwarcia na kosmetyku niezmywalnym markerem.
Q: Kiedy kosmetyk jest eko?
A: Głównie wtedy, gdy w jego składzie dominują ekstrakty roślinne i składniki naturalne. Dużo świadczą o tym również posiadane certyfikaty np. ECOCERT (przynajmniej 95% wszystkich składników takiego kosmetyku powinno być pochodzenia naturalnego, produkt musi być wolny od parabenów, PEG-ów, składników barwiących i syntetycznych perfum, a opakowanie biodegradowalne i nadające się do recyklingu), COSMEBIO (dotyczy kosmetyków ekologicznych i organicznych) lub VEGAN (nietestowany na zwierzętach, niezawierający składników pochodzenia zwierzęcego ani modyfikowanych genetycznie). Pamiętaj, że brak certyfikatu to nie powód, by całkowicie dyskwalifikować kosmetyk.