Top 5 produktów w damskiej kosmetyczce

24.03.2020
Strefa piękna
Top 5 produktów w damskiej kosmetyczce

Aby skóra była elastyczna, jędrna i promieniała zdrowiem, trzeba ją poddawać regularnej pielęgnacji i chronić przed działaniem wolnych rodników. Jakie produkty są absolutnym must-have i powinny znaleźć się w kosmetyczce dbającej o urodę kobiety? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba najpierw zweryfikować, czy nasza codzienna regularna pielęgnacja przebiega w sposób prawidłowy i zgodny z zaleceniami kosmetologów. Następnie należy zastanowić się, czy dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych, biorąc pod uwagę picie często nadmiernych ilości kawy, alkoholu, palenie papierosów. Przyjrzyjmy się również temu, jak i ile śpimy - czy budzimy się wypoczęte i wyspane oraz czy i w jaki sposób wypoczywamy. Czy preferujemy wypoczynek bierny (np. oglądające ulubiony serial) czy aktywny (wszelkiego rodzaju sport, spacery itp.) Wszystko to ma ogromny wpływ na stan naszej skóry, a zwłaszcza cery.

Kosmetyki do regularnej pielęgnacji

Jak pielęgnować cerę? Z jakich czynności składa się prawidłowa pielęgnacja ciała oraz skóry twarzy? Opowiemy o tym poprzez przegląd najważniejszych kosmetyków i... suplementów diety, które powinny znaleźć się w każdej kosmetyczce.

  1. Płyn micelarny - aby przystąpić do oczyszczania skóry twarzy, należy najpierw zmyć make-up. Skuteczny demakijaż - zarówno cery, jak i oczu - wykonamy, używając do tego nasączonych płynem micelarnym (lub mleczkiem do demakijażu) płatków kosmetycznych. W przypadku płynu micelarnego nie musimy mocno pocierać skóry, ponieważ zawarte w nim składniki przyciągają oraz pochłaniają tłuszcz w postaci kosmetyku oraz nadmiaru sebum.
  2. Specjalne mydło lub żel do mycia twarzy - dokładne oczyszczanie twarzy polega na umyciu jej mydłem o prawidłowym pH, po uprzednim wykonaniu skutecznego demakijażu. Mydło do twarzy powinno być delikatne i zawierać jak najmniej dodatkowych substancji jak np. składniki zapachowe. Musimy pamiętać o tym, że skóra dorosłej osoby ma odczyn kwaśny ok. 5,5 pH, dlatego szukajmy dostosowanych do niej mydeł, które nie będą zmieniać jej odczynu na zasadowy, ponieważ powoduje to przesuszanie skóry oraz umożliwia dostęp do niej drobnoustrojom.
  3. Tonik - tonizacja skóry twarzy jest zabiegiem niezbędnym po każdym myciu twarzy, ponieważ pomaga zamknąć pory oraz przywrócić naturalne pH skóry. Co więcej, sprawia, że skóra staje się miękka i miła w dotyku. Jak używać toniku? Optymalnie, czyli odrobinę toniku najlepiej nalać prosto na dłoń lub palce i przetrzeć nimi twarz. Płatki kosmetyczne są tu zbędne i powodują, że produkt szybciej się zużywa, a sam kosmetyk wsiąkając w płatek i tak nie trafia w całości na naszą skórę. Wspominamy o tym, ponieważ wydaje się to oczywiste, a jednak wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy i używa wacików do aplikowania toniku.
  4. Krem do twarzy - nawilżający, natłuszczający, odżywczy, regenerujący lub przeciwzmarszczkowy, w zależności od wieku i potrzeb skóry, dodatkowo posiadający filtry UV, chroniące przed szkodliwym i przyspieszającym starzenie promieniowaniem. Cechą dobrego kremu jest więc odpowiednie stężenie właściwie dobranych składników, takich jak: kompleksów roślinnych, elastyny, allantoiny, folacyny, retinolu, witamin: A, C i E, kwasu glikolowego oraz odpowiednia ochrona przed UV. Jeżeli chodzi o kolagen, ten zawarty w kremie nie przenika do wewnętrznych warstw skóry ze względu na swoją wysoką masę cząsteczkową.
    Żeby dostarczyć kolagen do tkanki łącznej, czyli tam, gdzie jest potrzebny, należy dostarczać go od wewnątrz.
    Natomiast krem z kolagenem spowoduje, że cząsteczki kolagenu pozostające na powierzchni skóry utworzą warstwę hydrolipidową - stąd po użyciu kremu z kolagenem mamy wrażenie odmłodzonej skóry.
  5. Kolagen do picia - kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Wraz z elastyną i kwasem hialuronowym, tworzy pewnego rodzaju szkielet tkanki. Jeśli chcemy dostarczyć naszemu organizmowi kolagen, ważna jest pielęgnacja od wewnątrz. Warto rozważyć uzupełnienie kolagenu np. w postaci płynnej dostępnego w poręcznych ampułkach, które łatwo zmieścić w podręcznej kosmetyczce czy torebce. Warto szukać takiego suplementu diety z kolagenem, który dodatkowo wzbogacony jest o witaminę A pomagającą zachować zdrową skórę i witaminę E, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym oraz witaminę C, która dodatkowo wspomaga prawidłową produkcję kolagenu w celu zachowania prawidłowego funkcjonowania skóry. Oprócz tego powinny się w nim znaleźć wspierające zdrowie (a co za tym idzie piękno) skóry składniki: biotyna i cynk pomagające zachować zdrową skórę oraz miedź pomagającą w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji skóry. 

Oprócz kosmetyków do pielęgnacji skóry, warto zawsze mieć pod ręką takie kosmetyki pielęgnujące, jak: balsam nawilżający czy peeling do ciała.

 

Źródła:

Żelaszczyk D, Waszkielewicz A, Marona H: Kolagen - struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej,

https://www.researchgate.net/publication/270561701_Kolagen_-_struktura_oraz_zastosowanie_w_kosmetologii_i_medycynie_estetycznej

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208/

http://docplayer.pl/52708771-Kolagen-i-jego-rola-w-organizmie-czlowieka.html

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?