Wszystko o zmarszczkach i skutecznej walce z nimi

24.03.2020
Strefa piękna
Wszystko o zmarszczkach i skutecznej walce z nimi

Wszelkiego rodzaju zmarszczki to prawdziwa zmora wielu osób. Szczególnie uwrażliwione na ich punkcie są panie. Naszą reakcję wywołują już pierwsze oznaki starzenia się skóry, choć trzeba wiedzieć, że zmarszczki powstają nie tylko wskutek wieku. Mogą mieć one również inne źródła, związane na przykład z naszą mimiką czy nadmierną ekspozycją na słońce. Jak powstają? Jak z nimi walczyć? Czy istnieją skuteczne preparaty pomagające zachować młody wygląd skóry? Sprawdźmy!

Rodzaje zmarszczek ze względu na źródło powstawania

Jak już zostało na wstępie zaznaczone, zmarszczki możemy podzielić między innymi ze względu na źródło ich powstawania. W tej klasyfikacji możemy wyróżnić na przykład zmarszczki na twarzy (mimiczne), które mogą się pojawić już między 25. a 30. rokiem życia. Znajdziemy je rzecz jasna na twarzy i nie mają one zbyt wiele wspólnego z naszym stylem życia, czy sposobem pielęgnacji skóry. Powstają podczas ruchów mięśni twarzy i najzwyczajniej w świecie związane są z naszą mimiką. Zwykle zlokalizowane są dookoła oczu, na czole oraz między nosem a ustami.

Wśród rodzajów zmarszczek wyróżniamy również posłoneczne, będące skutkiem szkodliwego działania promieni słonecznych. Możemy się ich „nabawić” wówczas, gdy wystawiamy się na nadmierną ekspozycję na słońce. Często towarzyszy im odbarwienie lub przebarwienie skóry.

Biorąc pod uwagę miejsce występowania, możemy również wyróżnić zmarszczki senne, wynikające z ułożenia skóry podczas spania oraz głębokie zmarszczki grawitacyjne, powstające w sposób naturalny na skórze dojrzałej.

Zmarszczki - klasyfikacja ze względu na źródło występowania

Bardzo popularny podział zmarszczek odnosi się również do miejsca na naszym ciele, gdzie możemy je zaobserwować. W tym wypadku możemy wyróżnić aż 8 popularnych grup.

 • Zmarszczki na czole - zarówno pionowe (tzw. „lwia zmarszczka” między brwiami), jak i poziome.
 • Popularne „kurze łapki” - zmarszczki pojawiające się w okolicy kącików oczu (silnie działające mięśnie twarzy oraz delikatna skóra sprzyjają ich powstawaniu).
 • Zmarszczki pod oczami - jedne z najwcześniej uwidaczniających się, ponieważ skóra pod oczami jest bardzo cienka i wrażliwa (oprócz mimiki twarzy za ich powstawanie odpowiada przesuszenie skóry, gdyż w tej okolicy nie posiadamy gruczołów łojowych i potowych).
 • Zmarszczki wokół ust - nazywane również „ustami palacza”, zalicza się do nich zarówno zmarszczki nad górną wargą (zwykle pojawiające się około 45. roku życia), jak i bruzdy przynosowe (będące efektem obniżania się policzków po 40. roku życia).
 • „Zmarszczki marionetki” - zwane również „zmarszczkami smutku” (fałdy poniżej kącików ust).
 • Zmarszczki na szyi - kłopotliwe dla wielu pań, zarówno w postaci podłużnych bruzd, jak i tzw. „skóry indyka”, będącej efektem utraty tkanki tłuszczowej pod skórą szyi.
 • Zmarszczki dekoltu - pojawiają się stosunkowo szybko, bo skóra w tej okolicy nie ma podściółki tłuszczowej, a oprócz tego ma niewielkie ilości kolagenu i elastyny, przez co jest bardzo cienka i delikatna.
 • Zmarszczki na dłoniach i stopach - to tzw. bruzdy ruchome, występujące na skutek zmniejszonej wytrzymałości podskórnej tkanki tłuszczowej.

Jak pielęgnować skórę z oznakami starzenia?

Bez względu na rodzaje zmarszczek, jakie pojawiają się na naszym ciele, zawsze możemy zadziałać w taki sposób, by stały się one mniej widoczne. Pierwszy krok, jaki powinniśmy wykonać, to zmiana trybu życia na zdrowszy. Co kryje się pod tym ogólnym pojęciem? Przede wszystkim ograniczenie używek, takich jak papierosy i alkohol, które negatywnie wpływają na stan naszej skóry. Istotna jest również zbilansowana dieta, bogata między innymi w:

 • witaminę C, która wspiera odpowiednią produkcję kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry,
 • witaminę E, przyczyniającą się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym,
 • witaminę A, która pomaga zachować zdrową skórę,
 • produkty takie jak czosnek, cebula, tłusta ryba, owoce jagodowe czy nabiał.  

Jeśli to możliwe, warto też ograniczyć ekspozycję skóry na słońce. Jednak w pewnym wieku nie będzie możliwe całkowite pozbycie się zmarszczek, choć możemy zrobić wiele, by procesy starzenia jak najbardziej opóźnić. Warto skorzystać również ze sprawdzonych preparatów, oferujących suplementację kolagenu, który jest ważnym elementem zrównoważonego i zbilansowanego odżywiania.

Kolagen i jego suplementacja

Kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej. To białko (stanowiące 1/3 białek znajdujących się w naszym ciele) składające się z aminokwasów, spośród których najważniejsze to: prolina, glicyna, hydroksyprolina i hydroksylizyna. Najważniejszą funkcją kolagenu w ludzkim organizmie jest zdolność do tworzenia z komórek tkanek i narządów.

W kontekście pięknej skóry najczęściej mówimy o włóknach kolagenowych, które są bardzo odporne na rozciąganie. To dzięki tej właściwości mogą budować naszą skórę, ścięgna, kości, stawy, a nawet rogówkę oka, a także struktury mocowania narządów wewnętrznych.

Ludzki organizm ma zdolność do syntezowania kolagenu. W jakiej ilości i tempie - wszystko zależy od rodzaju tego składnika, a wyróżniamy ich aż kilkanaście. Z wiekiem zdolność syntezy zwalnia, a po 70. roku życia całkowicie zanika.

To właśnie ten czynnik odpowiada za utratę elastyczności, jędrności i nawodnienia skóry, a w efekcie powstawanie różnego rodzaju zmarszczek.

Procesu starzenia się skóry nie można całkowicie zatrzymać, ale można go spowolnić. Warto rozważyć uzupełnienie swojej zdrowej diety suplementacją kolagenu. Jak dostarczać go w sposób efektywny? Wbrew powszechnej opinii, kremy, którym producenci przypisują działanie, anty-aging na niewiele nam się zdadzą - według badań naukowców, cząsteczki kolagenu w nich zawarte są na tyle duże, że nie mają szansy przedostać się przez skórę. Pozostają na niej, dopóki ich nie zmyjemy, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem, które zapewnia rzeczywiste działanie tego składnika, jest przyjmowanie kolagenu do picia. Najlepiej wraz z zestawem substancji odżywczych, które pomagają zachować zdrową skórę (takich jak witamina A, cynk, czy biotyna). Na rynku istnieją preparaty wzbogacone dodatkowo o inne składniki, czego przykładem może być kolagen do picia z jagodami acai. Taki produkt stanowi odpowiedni zestaw do wspomagania zdrowia, a co za tym idzie - piękna skóry od wewnątrz.

 

Źródła:

Igielska-Kalwat J., Badania wpływu form kosmetycznych na biodostępność wybranych karotenoidów, Poznań 2016.

Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.

Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i kosmetologia, 2/2012.

Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.

Wagermaier, W., & Fratzl, P. (2012). Collagen. In Polymer Science: A Comprehensive Reference, 10 Volume Set. https://doi.org/10.1016/B978-0-444-53349-4.00247-8

Kim, S. R., Jung, Y. R., An, H. J., Kim, D. H., Jang, E. J., Choi, Y. J., … Chung, H. Y. (2013). Anti-Wrinkle and Anti-Inflammatory Effects of Active Garlic Components and the Inhibition of MMPs via NF-κB Signaling. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0073877

https://www.medestetis.pl/

 

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?