Codzienne rytuały pielęgnacyjne, czyli 5 kroków na drodze do piękna

25.03.2020
Piękno na zewnątrz
Codzienne rytuały pielęgnacyjne, czyli 5 kroków na drodze do piękna

Pielęgnacja ciała to bardzo szerokie zagadnienie, z którego każdy z nas zapewne wykorzystuje pewien wycinek wiedzy. Kosmetolodzy przestrzegają jednak przed wyrywkowym traktowaniem tematu. Samo oczyszczenie skóry przed snem to za mało, a wiele osób właśnie na tym kończy swoją codzienną pielęgnację. Niektórzy decydują się jeszcze na kolejny etap - nawilżenie, ale często ogranicza się to wyłącznie do twarzy. To kolejnych błąd, bo mniej widoczne na co dzień partie ciała również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ktoś może powiedzieć, że codzienna rutyna pielęgnacyjna zabiera zbyt wiele czasu. Trudno jednak mówić o stracie czasu w kontekście czynności wpływających na nasze zdrowie i wygląd.

5 kroków niezbędnych w codziennej pielęgnacji

Specjaliści radzą, by każdego dnia, rano i wieczorem, wdrożyć łącznie co najmniej 5 czynności, dzięki którym nasza skóra będzie odpowiednio odżywiona, nawilżona, a na dodatek będzie miała odpowiednie pH. Śmiało można je nazwać rytuałami pielęgnacyjnymi, które każdy z nas powinien wprowadzić do swojej pielęgnacji.

 1. Oczyszczanie
  To bodaj najbardziej oczywisty krok. Każdego dnia nasza skóra narażona jest na szereg zanieczyszczeń - kurz, smog, pył, bakterie - to tylko niektóre z nich. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przez skórę usuwamy toksyny i pocimy się. Panie najczęściej nie wychodzą z domu bez choćby minimalnego makijażu - on również powinien zostać przed snem bezwzględnie usunięty.
  Siłą rzeczy najwięcej czasu poświęcamy pielęgnacji twarzy. Istnieją różne metody jej oczyszczania. Po odpowiednio wykonanym demakijażu (tu przydadzą się mleczka oczyszczające i płyny micelarne), zdecydowanie warto sięgnąć po łagodne środki oczyszczające, jakich używamy do pielęgnacji ciała, np. w formie żelu. Pamiętaj - przed oczyszczaniem skóry dokładnie umyj ręce, a w trakcie dokonywania tej czynności możesz pokusić się o delikatny masaż.
  Do etapu oczyszczania należy również włączyć peeling, który w powszechnej opinii nie jest absolutnym „must-have” (tym bardziej, że nie należy wykonywać go codziennie - raz lub dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy), jednak złuszczenie martwego naskórka pomoże otworzyć pory, co w kolejnych etapach pielęgnacji pozwoli znacznie lepiej chłonąć właściwości preparatów nawilżających i odżywiających skórę.
 2. Tonizowanie
  Zadaniem toników jest przywrócenie skórze prawidłowego poziomu pH, który wynosi między 4,5 a 6. Zbyt niskie pH spowoduje nadmierne wydzielanie sebum, a co za tym idzie - powstawanie zaskórników, z kolei zbyt wysokie przesuszy skórę. Po tonik warto sięgać szczególnie po wieczornym oczyszczaniu twarzy, niejako uzupełniając je.
 3. Nawilżanie
  Nasza skóra każdego dnia potrzebuje nawilżenia - zwłaszcza po kontakcie z wodą (ta paradoksalnie ją wysusza). Po dokładnym oczyszczeniu i tonizowaniu, warto zaaplikować na skórę naturalny, dobrej jakości krem (najlepiej bez parafiny, parabenów i innych substancji mogących zapychać pory), pocierając ją opuszkami palców (twarz) lub dłonią (pozostałe części ciała).
 4. Nawodnienie
  Pojęcia nawilżenia i nawodnienia skóry często są używane zamiennie. Tymczasem warto je zdefiniować i rozróżnić. Nawilżenie osiągamy poprzez spowolnienie przezepidermalnej ucieczki wody z wnętrza skóry, przez co skutecznie zatrzymuje w niej wilgoć. Natomiast nawodnienie oznacza przyciągnięcie wody do głębszych warstw skóry, dzięki składnikom silnie higroskopijnym. Może zatem dojść do tego, że mimo skrupulatnego nawilżenia, nadal czujemy suchość skóry - wówczas konieczne jest jej gruntowne nawadnianie. Jak osiągnąć odpowiedni poziom nawodnienia? Najlepiej pijąc odpowiednią ilość wody - co najmniej 1,5-2 litry dziennie. Istotne jest również suplementowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym omega-3 i omega-6, które „uszczelniają” naskórek.
 5. Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
  Najczęściej oznacza ona stosowanie kremów z filtrem UV podczas słonecznych dni oraz kremów nawilżających i chroniących przed mrozami w zimie. Wówczas nie dopuścimy do nadmiernego przesuszenia i odwodnienia skóry.

Suplementacja, która wspiera codzienne rytuały pielęgnacyjne

Oprócz kilku kroków, które powinniśmy wykonywać codziennie, warto również postawić na suplementację, będącą uzupełnieniem naszych rytuałów pielęgnacyjnych.

Panie, które wiedzą jak dbać o wygląd swojej skóry, włosów i paznokci, często decydują się na suplementowanie takich składników jak: cynk, biotyna, selen, mangan, czy miedź. Najlepiej, gdy zawarte są one w preparatach kompleksowo zaspokajających potrzeby kobiet na konkretne witaminy i składniki mineralne. Godnym polecenia suplementem w tym zakresie jest Doppelherz aktiv A-Z Dla Niej.

Jednak skóra - zwłaszcza w pewnym wieku - aby zachować sprężystość, świeżość i młody wygląd, potrzebuje dodatkowego wsparcia. Bardzo ważne jest między innymi dostarczanie kolagenu, którego synteza w organizmie zanika z wiekiem. Wbrew obiegowej opinii, kolagen zawarty w kremach nie potrafi przedostać się przez skórę, przez co takie specyfiki są nieskuteczne. Specjaliści są zgodni, że najlepiej dostarczać go do organizmu doustnie, np. w ampułkach - tak jak w przypadku preparatu Doppelherz system KOLLAGEN BEAUTY, który dodatkowo wzbogacony jest o witaminy A, C i E, wspomagające naturalną syntezę kolagenu.


Źródła:

Maria Noszczyk: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010

Alicja Marzec: Chemia Kosmetyków, Dom Organizatora, Toruń 2005

S. Bender, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011

A. Goliszewska, M. Gromek, K. Padlewska i in., Kosmetologia pielęgnacyjna, „Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia”, Warszawa 2011

M-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006

A. Kamińska, K. Jabłońska, A. Drobnik, Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Kosmetologia twarzy, Wydawnictwo PZWL, 2014

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?