Jak używki wpływają na twój wygląd?

25.03.2020
Piękno na zewnątrz
Jak używki wpływają na twój wygląd?

Przesuszona skóra, cera o nieładnym kolorycie z wyraźnie widocznymi oznakami utraty jędrności, łamliwe paznokcie, włosy bez blasku z rozdwajającymi się końcówkami? 

Ani odpowiedni krem czy balsam do ciała, ani najlepszy szampon do włosów, czy odżywka do paznokci nie rozwiążą problemu, jeśli zły stan skóry, włosów i paznokci spowodowany jest zmniejszoną ilością witamin lub składników mineralnych. Ładny i świeży wygląd pochodzi z wewnątrz, dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta, ograniczenie używek oraz zdrowy styl życia: ruch, wystarczająca ilość snu i jego higiena, a także czas na relaks.

Wpływ używek na nasz wygląd

Mając dwadzieścia kilka lat zazwyczaj żyjemy chwilą, nie przejmując się przyszłością, ani tym, jak spożywane w nadmiernej ilości piwo czy mocniejszy alkohol wpływają na procesy zachodzące w naszym organizmie. Wiemy, że alkohol i papierosy mają negatywny wpływ na kondycję skóry i cery, nie wnikamy jednak w szczegóły. Tymczasem warto zagłębić się w temat, ponieważ większa świadomość może wpłynąć na zmianę naszego stylu życia, co pozwoli nam na dłużej zachować młody wygląd.

Zgodnie z obowiązującymi teoriami, starzenie się występuje w wyniku produkcji wolnych rodników i uszkodzenia DNA w mitochondriach. Najgorszymi skutkami stosowania używek są: wypłukiwanie z organizmu składników odżywczych oraz właśnie przyspieszona produkcja wolnych rodników. Weźmy pod lupę dwie najczęściej stosowane przez nas trucizny i ich działanie: papierosy oraz alkohol.

W jaki sposób szkodzi nam nikotyna?

Nikotyna powoduje utratę dużej ilości witaminy C oraz magnezu z organizmu. W zamian narażane jesteśmy na działanie takich związków chemicznych jak dwutlenek węgla, formaldehyd, substancje smoliste, rtęć, ołów, kadm, czy amoniak.

Palenie tytoniu negatywnie wpływa na poziom elastyny i kolagenu, czyli najważniejszych elementów tkanki łącznej.

I wreszcie - z każdym wypalanym papierosem nasza skóra staje się gorzej nawilżona, mniej napięta i jędrna - ponieważ paląc, dostarczamy również naszemu organizmowi (w tym skórze) ogromną ilość wolnych rodników, które odpowiadają za przyspieszone starzenie się skóry. Palenie papierosów przyczynia się ponadto do powstawania pionowych zmarszczek wokół ust (tzw. zmarszczek palacza) oraz ma negatywny wpływ na zęby i ich wygląd oraz przyspiesza powstawanie kamienia nazębnego, parodontozy i innych chorób przyzębia.

W jaki sposób szkodzi nam alkohol?

Spożywany w nadmiernych ilościach alkohol niszczy nasz organizm równie skutecznie, jak nikotyna. Jakie bezpośrednie skutki wypicia porcji alkoholu możemy zauważyć na swojej skórze? Gdy alkohol trafi do nerek, te muszą go zneutralizować, do czego niezbędna jest duża ilość wody. Stąd prosta droga do odwodnienia, co wpływa bezpośrednio na stan i wygląd skóry. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę również z tego, że powstałe w wyniku wypicia lampki wina lub spożycia większej ilości alkoholu zaczerwienienia są wynikiem rozszerzenia naczyń włosowatych. W wyniku regularnego doprowadzania do takiego stanu dochodzi do sztywnienia delikatnych ścianek naczynek i powstawania na skórze tzw. pajączków.

Alkohol hamuje też działanie wazopresyny. To hormon odpowiedzialny za zapobieganie wydalaniu nadmiernej ilości płynów i soli mineralnych. W efekcie dochodzi do utraty wielu składników mineralnych i zaburzenia gospodarki elektrolitowej, a pozbawiona składników odżywczych i przesuszona skóra staje się wiotka i skłonna do powstawania zmarszczek. W wyniku odwodnienia następuje również w organizmie spadek produkcji kolagenu. Oprócz tego alkohol powoduje szybki skok poziomu cukru we krwi, czego wynikiem jest glikacja, czyli niekontrolowany proces modyfikacji białek - m.in. właśnie kolagenu. Kiedy uszkodzeniu ulega kolagen, degeneruje się również tkanka, którą on buduje, czyli skóra.

Alkohol wypłukuje z organizmu również tak ważne dla funkcjonowania składniki jak: witamina A, witaminy z grupy B, wapń, kwas foliowy oraz cynk. Skóra wskutek tego staje się matowa, bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień.

U osób nadużywających alkoholu szybciej pojawiają się zmarszczki. Włosy stają się słabe, łamliwe, wypadają lub rozdwajają się ich końcówki. Ten sam problem zaczyna dotyczyć również paznokci. 

Jak pomóc włosom, skórze i paznokciom?

Jak wykazaliśmy, negatywny wpływ używek na nasz wygląd jest ogromny. Dla własnego zdrowia i urody warto więc pozbyć się nałogów, albo zrezygnować z niezdrowych nawyków, wprowadzając w ich miejsce te zdrowe: czas na relaks, aktywność fizycznąodpowiednio długi sen z nieobciążonym żołądkiem (kolacja powinna  być spożywana minimum 2-3 godziny przed snem), dobrze zbilansowaną dietę. Ta ostatnia powinna być bogata w witaminy, minerały, zdrowe tłuszcze i białka, czyli: warzywa, owoce, chleb, makarony z mąki z pełnego przemiału, warzywa strączkowe, ryby, jaja, oleje roślinne, nabiał, mięso. Warto też pomyśleć o mądrej suplementacji.

Przede wszystkim powinnyśmy zadbać o uzupełnienie poziomu kolagenu. W jego produkcji pomoże witamina C. Ważne jest także spożywanie produktów bogatych w kolagen, takich jak: rosołki na kurzych łapach, kościach i chrząstkach (gotowane 4-12 godzin), podroby, galaretki, salcesony. Można przyjmować suplementy diety zawierające w swoim składzie kolagen. Takim preparatem jest Doppelherz system Kollagen Beauty. Oprócz zawartości bioaktywnych peptydów kolagenowych VERISOL ®, kolagen do picia zawiera w swoim składzie również witaminę C pomagającą w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry, cynk pomagający w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym czy miedź pomagającą w utrzymaniu prawidłowego stanu tkanek łącznych.

Konieczne jest spożywanie lub suplementacja antyoksydantów, czyli związków o właściwościach neutralizujących wolne rodniki. Należą do nich przede wszystkim:

  • Witamina C, która oprócz właściwości antyoksydacyjnych pomaga w produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry, zębów, dziąseł i naczyń krwionośnych,
  • Witamina E, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym,
  • Cynk, który również pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie,
  • Miedź, która także pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu tkanek łącznych oraz prawidłowej pigmentacji skóry i włosów,
  • Selen, który pomaga zachować zdrowe włosy i paznokcie.

Warto znać główne witaminy i składniki mineralne pomagające w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Oprócz tego warto również spożywać: witaminę A (pomaga zachować zdrową skórę) oraz - dla zachowania zdrowych włosów - biotynę. Wsparciem dla włosów i paznokci jest suplement diety Doppelherz aktiv Na włosy i paznokcie + Skrzyp.

 

Źródła:

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 a dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci.

Starzenie się organizmu a stres oksydacyjny oraz zmniejszona sprawność systemów naprawczych, Aleksandra Michalak, Jakub Krzeszowiak, Iwona Markiewicz-Górka  http://www.phmd.pl/api/files/view/29779.pdf

https://www.medonet.pl/badania,wazopresyna--avp-,artykul,1570253.html

https://www.focus.pl/artykul/metabolizm-alkoholu-jak-przebiega-w-organizmie-czlowieka

http://www.derma-news.pl/images/com_arismartbook/download/111/nr_2018_64.pdf

https://www.doppelherz.pl/produkty/doppelherz-system-kollagen-beauty/

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?