Kwas hialuronowy - cenny składnik twojej pielęgnacji

25.03.2020
Piękno od wewnątrz
Kwas hialuronowy - cenny składnik twojej pielęgnacji

Na rynku dostępna jest niezliczona ilość preparatów do pielęgnacji twarzy. Obecne trendy w kosmetyce zmierzają w kierunku transparentności, prostych składów i szytych na miarę rytuałów pielęgnacyjnych. Konsumentki stają się coraz bardziej świadome, czytają składy kosmetyków, zwracają uwagę na te, które mają krótką etykietę i znajdują się w nich cenne składniki. Jednym z nich jest kwas hialuronowy, którego sława nie słabnie. W tym artykule odkryjesz korzyści z jego stosowania oraz zasady pielęgnacji kwasem hialuronowym w szczególności w profilaktyce przeciwzmarszczkowej.

Kwas hialuronowy - czym jest i dlaczego to ważny składnik pielęgnacji?

Kwas hialuronowy, inaczej HA lub z angielskiego Hyaluronate acid, występuje we wszystkich organizmach żywych pod postacią soli sodowej hialuronianu sodu. To naturalna składowa tkanki łącznej, pełniąca funkcję budulcową. U dorosłego człowieka o masie ciała wynoszącej 70 kg, występuje ok. 15 g tego składnika. W skórze i naskórku jest go zdecydowanie najwięcej - od 200 do 500 µg/ml. Oprócz tego znajduje się również w chrząstce, mazi stawowej, ścianach naczyń, w oku w ciele szklistym czy w krążkach międzykręgowych kręgosłupa. Pełni głównie funkcję budulcową - utrzymuje właściwą strukturę tkanek.

Codziennie w organizmie każdej z nas, mniej więcej ⅓ zawartości kwasu hialuronowego ulega wymianie w miejscach, gdzie się znajduje, a także w węzłach chłonnych, do których jest transportowany za pomocą limfy.

Jeśli zaś chodzi o rytuały pielęgnacji twarzy, docenia się nawilżające, ujędrniające i rewitalizujące właściwości kwasu hialuronowego. Silnie wiąże on cząsteczki wody w naskórku - od 1000 do 4000 razy więcej niż wynosi sama jego masa - przez co, po jego zewnętrznym zastosowaniu na skórę, można zaobserwować świetny efekt nawilżający.

Warto wiedzieć, że z biologicznego punktu widzenia bierze udział również w syntezie kolagenu i elastyny - najliczniejszych białek budulcowych skóry, które są odpowiedzialne za jej młody wygląd. Po 25 roku życia w organizmie zmniejsza się zawartość tych trzech składników, czego objawem są pierwsze zmarszczki pod oczami, w okolicach ust, czy na czole. Ponadto można zaobserwować spadek elastyczności, zanik skóry, suchość i występowanie bruzd.

Jeśli dołożymy do tego czynniki środowiskowe takie jak promieniowanie UV, stosowane używki czy zanieczyszczenie powietrza, na które skóra jest narażona każdego dnia, możemy dojść do wniosku, że nie tylko wiek powinien być wyznacznikiem zasadności wdrożenia pielęgnacji z tym składnikiem w roli głównej. Sucha, normalna, mieszana, wrażliwa, trądzikowa - każda skóra twarzy go doceni!

Jak stosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale także w okulistyce, reumatologii, chirurgii dentystycznej, ginekologii czy ortopedii. Z perspektywy jego przeciwzmarszczkowych właściwości możemy rozróżnić jego użycie:

  • jako substancji wykorzystywanej do zabiegów medycyny estetycznej, takich jak: wypełnianie zmarszczek i fałdów, wolumetria twarzy, powiększanie ust, modelowanie policzków, wypełnianie bruzd i blizn,
  • jako składnika kosmetyków do pielęgnacji twarzy: kremów, serum z kwasem hialuronowym, toników, balsamów czy maseczek

Preparaty stosowane w gabinecie medycyny estetycznej zawierają kwas hialuronowy zazwyczaj w postaci krystalicznego żelu, który po podaniu przezskórnym za pomocą iniekcji, natychmiast wiąże wodę w naskórku i redukuje zmarszczkę lub wypełnia kontur. Ponadto stymuluje naturalne procesy regeneracyjne. Takie zabiegi zazwyczaj nie wywołują częstej i poważnej reakcji alergicznej - w miejscu ukłucia może opcjonalnie pojawić się zaczerwienienie, obrzęk lub mały siniak.

Wizja nowego, lepszego wyglądu skóry tuż po wyjściu od kosmetologa, jest dla kobiet kusząca, więc wcale nie dziwi rosnąca popularność takich wizyt - w 2017 roku zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego stanowiły 21% wszystkich wykonywanych w gabinetach. Szacuje się, że w tym roku zainteresowanie zabiegami związanymi z konturowaniem twarzy i ciała wzrośnie o 16,4% w stosunku do ubiegłych lat.

Decydując się na taką formę dbania o wygląd, należy wziąć pod uwagę konieczność systematycznego powtarzania zabiegów, gdyż preparaty z kwasem hialuronowym ulegają wchłonięciu z reguły po 9-12 miesiącach. W miejscu po składniku pojawia się woda, która następnie ulega wchłonięciu, a kończąc na tym etapie, w tkance nie pozostają żadne resztki użytego materiału, ani jego uboczne składniki.

Jak już wiemy, kwas hialuronowy to bardzo często spotykany składnik kosmetyku, zazwyczaj występujący w stężeniu 2% w danym preparacie. Zastanawiasz się, kiedy używać kremu, serum czy toniku z tą substancją? Odpowiedź jest prosta: zawsze, gdy Twoja skóra potrzebuje silnego nawilżenia i chcesz działać przeciwstarzeniowo. Ze względu na to, że cenimy go właśnie za silnie właściwości nawilżające i ochronne, jego zastosowanie docenią kobiety praktycznie w każdym wieku, a zwłaszcza borykające się z nadmiernym przesuszeniem skóry czy pierwszymi oznakami starzenia się.

Za efektem nawilżenia i ujędrnienia stoi zjawisko okluzji, czyli tworzenia się swoistego filmu na skórze z uwagi na to, że cząsteczka kwasu jest zbyt duża, aby przeniknąć do skóry właściwej. Fakt braku penetracji tego cennego składnika bezpośrednio do głębszych warstw skóry nie powinien być przeszkodą w zaopatrzenia się w taki kosmetyk. Wspomniane wcześniej higroskopijne właściwości są cenne, gdyż zapobiegają odwodnieniu skóry i optycznie wygładzają drobne zmarszczki.

Warto sięgać po nie, by zapewnić skórze dodatkowe wsparcie po dermokosmetycznych zabiegach przeciwzmarszczkowych lub jako uzupełnienie 3-miesięcznej kuracji z kolagenem do picia. Decydując się na suplementację kwasu hialuronowego, warto postawić na preparat taki jak Doppelherz aktiv Lifting Complex PREMIUM, który - oprócz HA - zawiera w swoim składzie: beta-karoten, biotynę (pomaga zachować zdrowe włosy i skórę), witaminę C (pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry, a także wraz z witaminą E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym), selen (pomaga zachować zdrowe włosy i paznokcie) i cynk (pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie).

Dbanie o odpowiednie nawodnienie, wdrożenie pielęgnacji z kosmetykami z kwasem hialuronowym w składzie, zbilansowana dieta bogata w antyoksydanty, unikanie szkodliwych nawyków takich jak palenie papierosów, nadmierne opalanie, czy alkohol to klucz do rozsądnej i skuteczniejszej pielęgnacji skóry. Wzbogacenie jadłospisu w suplementy diety pomagające zadbać o jej zdrowy wygląd może być dobrym uzupełnieniem kompleksowego rytuału pielęgnacyjnego.

 

Źródła:

Trusted cosmetics, Modne trendy w kosmetyce na rok 2019 i 2020, dostęp internetowy: https://www.trustedcosmetics.pl/modne-trendy-w-kosmetyce-na-rok-2019-i-2020/ (25.02.2020 r.).

Katarzyna Korzeniowska, Mariola Pawlaczyk, Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Akademia Medycyny, Farmacja Współczesna, 2014, 7, str.: 73-74.

Andrzej Przylipiak, Podstawy Medycyny Estetycznej, Podręcznik dla studentów kosmetologii, Białystok, 2014, str.: 27-32.

Kamila A. Czubak, Halina M. Żbikowska, Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, 2014, str.: 253.

Przemysław Styczeń, Dr Styczeń radzi, Piękno przez cały rok, Kwas hialuronowy, Pharmaceutical Representative Polska, dostęp internetowy: http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/kwas_hialuronowy_pharmarep_przemyslaw_styczen.pdf, str.: 44, (25.02.2020 r.).

Laboratoria.net, Wypełniacze najpopularniejsze w medycynie estetycznej, 2017, dostęp internetowy: http://laboratoria.net/aktualnosci/26962.html (25.02.2020 r.).

Małgorzata Kucia, Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna. 4 / 2017 / vol. 6, str.: 333.

Małgorzata Wilk – Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: Intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań, 2013, str.: 37-38.

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?