Pielęgnacja w ciąży - co stosować, a czego unikać?

25.03.2020
Siła kobiecości
Pielęgnacja w ciąży - co stosować, a czego unikać?

Okres ciąży to czas dużych zmian w organizmie kobiety - czasem gwałtownych, które nie pozostają bez wpływu na wygląd skóry, włosów i paznokci. Oprócz tak oczywistych przemian jak zmiana proporcji poszczególnych części ciała, zachodzi również metamorfoza wewnętrzna, związana chociażby ze zmianami hormonalnymi. Pojawia się wówczas pytanie: jak powinna wyglądać pielęgnacja w ciąży? Czy można nadal stosować te same kosmetyki? Które składniki należałoby wyeliminować?

Jak zmienia się ciało w trakcie ciąży

Czas oczekiwania na dziecko to stan fizjologiczny, który wiąże się z licznymi zmianami hormonalnym, metabolicznymi i immunologicznymi. Choć wiele przyszłych mam skupia się wówczas na rosnącym brzuchu i piersiach, starając się chociażby minimalizować efekty wystąpienia rozstępów (na przykład za pośrednictwem olejku przeciw rozstępom), to w rzeczywistości największa metamorfoza pojawia się wewnątrz organizmu.

Nie pozostaje to rzecz jasna bez wpływu na wygląd zewnętrzny. Jeśli kobieta wcześniej skarżyła się na trądzik, to pod wpływem działania hormonów zmiany skórne mogą się zaostrzyć - zwłaszcza w pierwszym trymestrze (mogą zresztą wystąpić także u pań, które dotąd cieszyły się nieskazitelną cerą). Zalecana jest wówczas wizyta u dermatologa, bo nie wszystkie leki na tę przypadłość są w pełni bezpieczne dla płodu. Powszechne są również przebarwienia skórne, zwane ostudą - działanie progesteronu i estrogenu sprawia, że pojawiają się żółtawe lub brązowe zaciemnienia wokół oczu, nosa, na policzkach, czasem również w innych miejscach na ciele. Spowodowane jest to faktem, że niektóre komórki wytwarzające melaninę pracują wówczas intensywniej. Większość kobiet zauważa także jasnobrązową linię biegnącą od pępka do kości łonowej (tak zwana linea nigra) oraz ciemnienie sutków i brodawek, za co odpowiada zwiększenie pigmentacji (dlatego też nie zaleca się zbyt dużej ekspozycji na promienie słoneczne).

Z uwagi na to, jak zmienia się ciało w trakcie tych 9 wyjątkowych miesięcy, kobiety ciężarne pragną kontynuować zaawansowaną pielęgnację w ciąży. Niekiedy jednak mają wątpliwości odnośnie tego, co mogą stosować, a z jakich preparatów lepiej zrezygnować i jak dbać o skórę w ciągu tych trzech trymestrów. Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Pielęgnacja w ciąży

Problemem wielu kobiet w okresie ciąży jest zwiększone wydzielanie sebum i zatkane pory, których udrażnianie tradycyjnymi peelingami nie jest wskazane - głównie dlatego, że skóra w trakcie ciąży jest znacznie wrażliwsza. Z pomocą mogą tutaj przyjść łagodne środki myjące (lepiej unikać zwykłego mydła, ponieważ usuwa naturalną barierę ochronną skóry), a jeśli peelingi, to te przeznaczone do skóry wrażliwej i najlepiej domowej roboty, na przykład na bazie owsianki. Unikać natomiast warto ostrych peelingów cukrowych, solnych i złuszczających.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie nawilżenie skóry w ciąży. W tym celu warto stosować preparaty zawierające jednocześnie filtry przeciwsłoneczne (najlepiej minimum SPF 30). Jest to szczególnie istotne z uwagi na wspomnianą wyżej ostudę, czyli plamy pigmentacyjne, jakie mogą pojawić się w trakcie ciąży (szczególnie na twarzy, dekolcie i ramionach). Jeśli są one szczególnie uciążliwe, możemy je zamaskować kremem rozjaśniającym (wszelkie zabiegi wybielające możliwe są dopiero po okresie ciąży).

Bardzo ważnym aspektem pielęgnacji w ciąży jest również pielęgnacja wewnętrzna. Powinna się ona opierać na zdrowej, zbilansowanej diecie, zawierającej wszystkie najważniejsze witaminy i składniki mineralne oraz dostarczaniu co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie.

Warto również sięgać po sprawdzone suplementy diety, najlepiej pod nadzorem lekarza. W tym przypadku szczególną uwagę warto zwrócić na skład takich preparatów i sięgać po te, które zostały skomponowane w oparciu o rekomendacje kliniczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, jak na przykład Doppelherz aktiv Mama PREMIUM. Posiada on w swoim składzie między innymi kwas DHA (w zalecanej porcji dziennej 600 mg), kwas foliowy przyczyniający się do wzrostu tkanek matczynych w czasie ciąży, jod przyczyniający się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych oraz pomagający w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz witaminę D (w zalecanej porcji dziennej 2000 j.m.), która jest potrzebna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci.

Z czego lepiej zrezygnować podczas ciąży

Warto mieć świadomość, że zapewne większość kosmetyków, które były używane przed zajściem w ciążę, nadal mogą być stosowane w codziennej pielęgnacji. Lekarze zalecają jedynie ostrożność przy środkach zawierających retinoidy (występujące najczęściej w kremach zwalczających oznaki starzenia, które zmniejszają zmarszczki i poprawiają koloryt skóry) oraz preparatach leczniczych do twarzy i ciała zawierających antybiotyki. Niektóre składniki w nich zawarte mogą bowiem mieć niekorzystnych wpływ na rozwój płodu. Niewskazane jest też stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym, znajdującym zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń skóry, na przykład wspomnianego wyżej trądziku.

Pewne wątpliwości pojawiają się również w przypadku niektórych sposobów depilacji ciała. Z pewnością ani matce, ani dziecku nie zaszkodzą takie zabiegi jak golenie i depilacja przy użyciu kremu. Natomiast metody z użyciem ultradźwięków, elektrolizy, prądu czy lasera nie są wskazane. Co prawda nie ma badań, które jednoznacznie potwierdziłyby ich negatywny wpływ na płód, ale też nie możemy być pewni, że są one dla naszego dziecka całkowicie obojętne. Ponadto mogą wywoływać powikłania trudne do leczenia w czasie ciąży. Specjaliści zalecają również unikanie metod depilacji, które wywołują duży ból, takich jak wosk i depilator (chyba że przed ciążą nie wywoływały one zbyt dużego dyskomfortu).

 

Źródła:

Kasprzak J., Jamróg M., (2014). Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej. European Journal of Medical Technologies, 3, 4.

Katta T. P., Panthalla V., Bondugula H. R., Gunda P., (2016). Pregnancy dermatoses. Journal of Evidence Based Medicine and Healthcare, 3(89)

Mędrzycka-Dąbrowska W., Kwiecień K., (2011). Świąd skóry w okresie ciąży—przyczyny, profilaktyka i pielęgnacja. Problemy Pielęgniarstwa, 19(4)

https://www.ptgin.pl/rekomendacje-0

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?